Tilikauden 2025 tilinpäätös – muista määräajat ja hyödynnä tarjolla oleva tuki
Tilikauden 2025 tilinpäätösten laatiminen on ajankohtaista kaikille yhdistyksille, sillä tilinpäätös on tehtävä huhtikuun loppuun mennessä, jos yhdistyksen tilikausi päättyy 31.12.2025
Mitä laki edellyttää?
Yhdistyksen kirjanpitoa ja tilinpäätöstä koskevat velvoitteet perustuvat kirjanpitolakiin ja yhdistyslakiin.
Kirjanpitolain mukaan:
- jokainen yhdistys on kirjanpitovelvollinen
- tilinpäätös on laadittava tilikaudelta
- tilinpäätöksen tulee antaa oikea ja riittävä kuva yhdistyksen toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta
Yhdistyslain mukaan:
- hallitus vastaa kirjanpidon ja varainhoidon asianmukaisesta järjestämisestä
- tilinpäätös on esitettävä yhdistyksen kokoukselle sääntöjen määräämässä ajassa
Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että tuloslaskelma, tase ja tarvittavat liitetiedot on oltava koottuna ja hyväksyttynä huhtikuun loppuun mennessä, jotta toiminnantarkastus sekä yhdistyksen kokous voidaan toteuttaa ajallaan. SKO ry:n jäsenyhdistykset ovat ns. mikroyhdistyksiä, joiden on mahdollista soveltaa huojennettua menettelyä kirjanpidon ja tilinpäätöksen osalta. Kuitenkin siinäkin tapauksessa vuosilaskelma on tehtävä ja esitettävä jäsenille kuuden kuukauden kuluessa tilikauden päättymisen jälkeen.
Apua tilinpäätöksen tekemiseen.
Tilinpäätöksen tai vuosilaskelman laatiminen voi tuntua työläältä, erityisesti pienissä yhdistyksissä, joissa talousasioita hoidetaan vapaaehtoisvoimin. Tätä varten SKO ry on tehnyt excel-pohjaisen kirjanpito- ja tilinpäätöstyökalun, jonka avulla voit helposti tehdä kirjanpidon kahdenkertaista kirjanpitoa noudattaen ja laatia mikroyhdistykselle sopivan tilinpäätöksen. Saatavilla on myös ilmaisia kirjanpito-ohjelmia kuten Kitsas, jolla yhdistys voi helposti tehdä kahdenkertaisen kirjanpidon tilinpäätöksineen. Mikäli olet kiinnostunut excel-työkalusta, ole yhteydessä SKO ry:n toimistoon.
Pankkipalvelumaksut kohtuuttomiksi pienille yhdistyksille?
Viime aikoina moni yhdistys on törmännyt uuteen haasteeseen: pankkipalvelumaksujen huomattavaan nousuun. Erityisesti pienille yhdistyksille kuukausi- ja tapahtumakohtaiset maksut voivat muodostua kohtuuttoman suuriksi suhteessa toiminnan laajuuteen.
Tämä herättää aiheellista huolta, sillä pankkipalvelut ovat välttämättömiä yhdistyksen toiminnalle, mutta niiden kustannusten ei tulisi syödä merkittävää osaa vähäisistä varoista eikä aiheuttaa painetta periä jäseniltä jäsenmaksua. Yhdistyksen tilien on oltava aina ns. yritystilejä eikä niitä saisi yhdistää esimerkiksi rahastoinhoitajan tai puheenjohtajan henkilökohtaisiin tileihin.
Vaihtoehtona Holvi – ohjeet löytyvät SKO ry:n sivuilta
Hyvä uutinen on, että perinteisten pankkien rinnalle on tullut vaihtoehtoisia palveluita, jotka voivat olla yhdistyksille kustannustehokkaita ja joustavia. Yksi tällainen vaihtoehto on Holvi.
Holvi tarjoaa:
- yhdistyksille sopivia tilipalveluja
- selkeän verkkopalvelun
- usein edullisemman hinnoittelun pienimuotoiseen toimintaan
SKO ry:n sivuilta löytyy ohjeet Holviin siirtymiseen, mukaan lukien käytännön vinkit ja huomioitavat asiat. Ennen siirtymistä on hyvä arvioida yhdistyksen tarpeet ja varmistaa, että palvelu soveltuu oman toiminnan laajuuteen ja luonteeseen.
Nyt on oikea hetki toimia
Tilikauden 2025 tilinpäätöksen määräaika lähestyy nopeasti. Kun aloitat työn ajoissa, hyödynnät SKO ry:n tarjoamat ohjeet ja tarkastelet kriittisesti yhdistyksen pankkipalveluratkaisuja, vältät viime hetken kiireen ja turhat kustannukset.
Huolehditaan yhdessä siitä, että yhdistysten taloushallinto on lainmukaista, selkeää ja kestävää – myös pienillä resursseilla.