Ohita navigaatio

OAJ:n kevätvaltuuston kokous 14. - 16.5.2025

Nykyisen valtuustokauden viimeinen kevätkokous kokosi OAJ:n valtuutetut kolmipäiväiseen kokoukseen. Kevätkokouksen sääntömääräisten asioiden lisäksi listalla oli ajankohtaiskatsauksia ja esitelmiä. Keskiviikko aloitettiin ryhmäkokouksilla, jossa OAO:n valtuustoryhmä käy läpi suunniteltuja puheenvuoroja ja ponsia yleiskeskusteluun sekä muihin asialistan asioihin.

Yleiskeskusteluissa ammatillisten ääni kuului.  Valtuusryhmämme ponsista seitsemän hyväksyttiin joko sellaisenaan tai muutoksilla. Hyväksyttyjä ponsia olivat mm. järjestökokonaisuuden toimivuuden selvittäminen, jossa esim. järjestörakenne ja jäsenmaksut tulevat tarkasteluun. Lisäksi valtuustoryhmämme otti SKOn ehdotuksesta kantaa OAJ:n hallituksen esitykseen valtuuston ja hallituksen jäsenten palkkioiden nostamiseen. Valtuustoryhmä vastusti palkkioiden korotusta ja ehdotti muutosta hallituksen esitykseen. Tämän muutoksen valtuusto hyväksyi. Ehdotus jäsenmaksukattomahdollisuuden selvittämisestä ei edennyt. Perustelut olivat vähän ohuita eikä meitä oikein vakuuttanut. 

Puheissa otettiin kantaa sekä ammatillisen toisen asteen että korkeakoulujen rahoitusleikkausten vaikutuksista koulutuksen laatuun. Kokouksen virallisessa avauksessa puheenjohtaja Katarina Murto esitti perinteisen ajankohtaiskatsauksen. Sopimusneuvottelujen osalta hän totesi, että erityisen tyytyväinen hän on kunta-alan sopimusneuvottelujen lopputuloksesta. OVTES oli valmis – vähän tekstiä, enemmän rahaa. Lisäksi puheenjohtaja Murto kehotti välttämään jäsenmaksukeskustelua, jottei annettaisi aiheettomia aseita hallitukselle ja väärää signaalia. Hän nosti esille tehdyn HS-gallupin, jossa todetaan, että enemmistö ammattiliittojen jäsenistä aikoo pysyä jäsenenä, vaikka jäsenmaksun verovähennysoikeus poistuisikin.

Iltapäivän strategiaosuudessa kuuntelimme kiinnostuneena Petri Rajaniemen esitystä muutosvoimista. Odotuksissa oli perinteinen motivointiluento, mutta tuloksena oli oivalluksia. Rajaniemi jaotteli väestön kahteen ryhmään: ennen vuotta 1981 syntyneet olivat tottuneet ulkoisiin vetureihin, nuoremmat jatkuvaan liikkeeseen. Jokainen valtuutettu sai sitten pohtia, mihin ryhmään kuuluun. Tämän blogin kirjoittajat kuuluvat eri ryhmiin. Lukija voi pohtia kumpi kuuluu kumpaan. 

Iltapäivällä saimme osallistua eri palvelualueiden katsauksiin. Palvelualueita ovat sopimusedunvalvonta, koulutuspolitiikka, järjestöasiat, laki- ja työelämäpalvelut, talous ja viestintä. Näistä mainittakoon keskustelut viestinnästä ja erityisopettajien näkyvyydestä sekä laki- ja työelämäpalveluiden kooste neuvontapalveluiden avainluvuista ja jäsenten yhteydenottojen aiheista. 

Torstaiaamu valkeni Valtti-järjestelmän teknisen sekasotkun merkeissä. Yön tunteina ja aamullakin syötetyt puheenvuoropyynnöt olivat kadonneet, mutta onneksi kaikki puheenvuorot ja ponnet löysivät järjestämään perille ja halukkaat pääsivät esittämään omat puheensa. Päivä oli pitkä. Valtuustoryhmämme pääsi käsittelemään esitettyjä ponsia vasta 17.45. Saimme asiat maaliin 18.30, jonka jälkeen sananmukaisesti olimme myös fyysisesti maalissa.

Perjantaina eri valiokunnat kokoontuivat käsittelemään ponsia ja eri valtuustoryhmien kantoja niihin. Valiokuntia ovat koulutuspoliittinen, tulo- ja palkkapoliittinen, järjestö- ja viestinä ja talous. Kaikissa valiokunnissa käydään ponnet läpi ja tarvittaessa äänestetään, jotta saadaan enemmistön näkemys asiaan. Valiokuntien kokouksissa on joskus jopa jännityksen tuntua.

Paljon saimme taas aikaan ja työtä tehdään jäsenten hyväksi. Jatketaan yhdessä vaikuttamista ja valmistautumista syksyn valtuustoon. OAO:n valtuustoryhmä kokoontuu näillä näkymin 6.11.2025 ja OAJ:n syysvaltuusto on 19. – 21.11.2025. Olkaa rohkeasti yhteyttä kaikkiin SKOn valtuutettuihin. SKOn valtuuskunta kokoontuu 1. – 2.11. ja myös sitä kautta oman piirin edustaja on tärkeä linkki edunvalvonnassa.

Teija Launiainen
Matti Seise

Uutiset

Uutiset

Jäsenhankintakampanja

01.01.2025

Tapahtumat

Tapahtuma | 23.8.2025

SKO-toimijapäivät

Tapahtuma | 17.4.2026

SKO-päivät 2026

Yhdistyksemme

SKOn tarkoituksena on valvoa jäsenistön ammatillisia etuja ja tukea jäsenten yleistä hyvinvointia.